Lody na diecie!

„Looody bambino, kręcone, na patyku, śnieżkaaaa” Znacie to? Jak byłem dzieckiem, kusiły mnie tak bardzo, że potrafiłem odstawiać piękne ataki histerii, by tylko dostać loda. Dziś jestem starym koniom i chyba trochę nie wypada, choć jeszcze bardziej nie wypada nabierać się na tego typu lody, zwłaszcza, że ich skład mocno się zmienił i sądzę, że te dzisiejsze nie dorastają do pięt tym oryginalnym z bałtyckich plaż 90-tych lat.

Mam jedną lub dwie prawdziwe lodziarnie, obok których przechodząc nawet się nie zastanawiam, tylko wchodzę i kupuję dwie gałki, no może trzy. Do krótkiego i dobrego składu lodów z tych lodziarni jestem przekonany. Te lody po prostu smakują. Wraz ze swoimi córkami omijamy miejsca, gdzie podają lody kosmicznie kolorowe, które to kolory nawet trudno określić, dlatego sami producenci nazywają  je mianem „smerfowych” lub „tęczowych”. Mamy z dziećmi ustaloną pewną zasadę, której się trzymamy. Jeśli mamy ochotę na lody, wtedy idziemy na nie na piechotę, nie podjeżdżamy samochodem. Nie idziemy też do najbliższego sklepu po te z lodówek, tylko po prostu idziemy do konkretnej lodziarni. W naszym przypadku zajmuje to ok. 15 min w jedną stronę. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Dobre lody i lekki ruch. Jest to nasza nowa tradycja, która zatacza coraz większe kręgi i cieszy się powodzeniem, bo i sąsiedzi się do niej przyłączyli.

Nie chodzi tu jednak o kalorie, bo to wiadome, że lody je mają. Chodzi o ich skład, szczególnie tych kupowanych w sklepie. Szczerze, dopiero teraz na potrzeby tego artykułu sprawdziłem, co w lodach siedzi i złapałem się za głowę – zobaczcie!!!

Nie chodzi tu wcale o to, aby dokładnie analizować ich składy. Chodzi o ich obszerność. Po co się truć i zjadać chemię, jak można tak:

Infografika 4 Lody domowe

Zero dodanego cukru. Sprawdziłem, smakuje i wyglądają jak prawdziwe lody. Zatem nie idź na łatwiznę i zrób je w domu, prawdziwe, pachnące i kolorowe. A jeśli już naprawdę zdarzyły się lody „na mieście”, to następnym razem wybieraj sorbety lub „lody na patyku” wyrabiane z mleka. Nie patrz nawet w kierunku rolad lodowych, deserów ze śmietaną i słodkimi sosami, bo to nic dobrego dla Ciebie i Twojej diety. Wiem coś o tym;) Im krótszy skład produktów w lodach, tym lepiej dla Ciebie. Dobrze sobie to zapamiętać przed latem :)